Hive, czyli nowy wymiar Blogowania i Social media | Opis + porady dla nowych

Hive, czyli nowy wymiar Blogowania i Social media

Jakieś 3 lata temu napisałem bardzo podobny wpis do tego tyle, że na temat ówczesnej platformy Steemit i tak jak ostatnim razem tak i tym nazbierała się we mnie odpowiednia ilość motywacji, by stworzyć ten wpis z myślą o osobach indywidualnych jak i serwisach, które zachęcam do rozpoczęcia przygody blogowej właśnie wśród Polskiej i międzynarodowej społeczności na Hive,

Ok, czas kończyć wstęp, bo zaczynam przynudzać i przejść do konkretów a takie mam zamiar zamieścić w poniższym wpisie.

Hive, czyli nowy wymiar Blogowania i Social media.png

Czym jest Hive?

Wyobraź sobie platformę blogową i jednocześnie społecznościową, której społeczność wzajemnie nagradza się tokenami (kryptowalutą) za czytanie wzajemnie swoich treści. Działa to podobnie jak na portalach Reddit, Medium, Wykop, Twitter, Facebook, Youtube czy Instagram i możemy tutaj zamieszczać nasze wpisy i komentarze oraz wzajemnie się "lajkować". Ponadto sama społeczność tworzy tę platformę poprzez jej ciągły rozwój w trybie OpenSource i na wzór DAO.

Blockchain Hive wystartował 20 marca 2020r i jest forkiem łańcucha Steem. Platforma jest wspierana przez potężną międzynarodową społeczność z duchem zdecentralizowanego i wolnościowego rozwoju. Hive to pasjonujące przedsięwzięcie, stworzone przez dużą grupę członków społeczności Steem, którzy od dawna pragnęli przejść do prawdziwej decentralizacji i pomóc w rozwoju bazy kodu.

Hive reprezentuje połączenie pomysłów, czerpiąc zarówno z mediów społecznościowych, jak i kryptowalut, aby stworzyć całkiem nową zdecentralizowaną platformę odporną na cenzurę! na której dodatkowo zarabiasz za swoją aktywność/pracę. Brzmi całkiem zachęcająco prawda? Musisz wiedzieć, że wszystko, co jest zapisane na blockchain pozostanie tam na zawsze. Nawet jeśli edytujesz swój wpis to dalej w historii transakcji blockchain będziesz mógł zobaczyć poprzednią wersję wpisu sprzed edycji. Korzystanie z blockchain ma pewne praktyczne zalety np. zachowujesz prawo własności do swoich treści na zawsze i nikt nie może ich usunąć. Tutaj każdy może tworzyć, udostępniać, komentować nie martwiąc się o cenzurę dodatkowo będąc wynagradzanym tokenami Hive.

Hive, czyli "Proof of Brain"

Ok, wyjaśniliśmy sobie już, że Hive jest podobny do popularnych sieci społecznościowych z tą drobną różnicą, że użytkownicy nagradzają się wzajemnie "lajkami", które są kryptowalutą ze swoją wartością wycenianą na wolnym rynku (pomińmy fakt, że na rynku krypto tak jak i w rynku tradycyjnym dochodzi do manipulacji kursami). Zasadniczo działa to mniej więcej tak, że użytkownicy oddają głosy/lajki, tworząc tym samym hierarchię treści. Im więcej głosów na danym stanowisku, tym szansa na większy zarobek. Hive działa jednak na merytokratycznych zasadach, co oznacza, że użytkownicy posiadający większą ilość tokenów mogą oddać głosy z większym wpływem.

ps. Zapomniałbym o ważnej kwestii, a mianowicie możesz także zdobywać tokeny za komentowanie, a nawet po prostu za głosowanie na inne posty.

W praktyce działa to w następujący sposób: tworzysz treść, czy to tekst (nawet w formie komentarza), wideo, audio czy nawet mema, a każdy upvote/lajk jest przekształcany w kryptowalutę Hive i Hive Backed Dolars — które ostatecznie można wymienić na pieniądz tradycyjny. Jak już wspomniałem wyżej "lajki" jednak nie mają takiej samej wartości dla wszystkich.

Interfejsy i zdecentralizowane aplikacje (dapp)

Lubisz korzystać z takich portali jak Facebook, YouTube czy SoundCloud ? Jeśli tak to świetnie ! Jedną z głównych cech blockchain Hive daje możliwość tworzenia nowych interfejsów graficznych oraz aplikacji, do których masz dostęp zakładając tylko 1 konto! wypas co nie? W chwili obecnej możemy już korzystać z dziesiątek innych interfejsów i aplikacji będąc dalej na blockchain steem.

Poniżej opiszę kilka z nich dla zobrazowania, o co chodzi.

  1. Hive.Blog to główny interfejs, z którym mamy styczność na samym początku naszej przygody z blogiem Hive. Jednak z czasem większość użytkowników przenosi się na bardziej spersonalizowane dla nich interfejsy (które zresztą pokrótce przedstawię)

hiveblog.png

  1. PeakD to obecnie mój ulubiony interfejs, z którego korzystam. Jest on również najczęściej używanym interfejsem przez społeczność, a to za sprawą wielu funkcji, których brakuje na Hive.Blog takich jak: zapisywanie szablonów i szkiców postów, możliwość zaplanowania publikacji danego postu, wiele dostępnych statystyk, możliwość przełączenia się na interface ala pinterest czy magiczny suwak do określania siły naszego głosu na dany wpis.

PeakD.png

  1. Ecency To z kolei najczęściej wybierany interfejs po PeakD, a to prawdopodobnie za sprawą dostępności wersji Web, Mobilnej i Dsektopowej sam interfejs jest również bardzo przyjazny w użytkowaniu.

Ecency.png

  1. Splinterlands to z kolei ulubiona gra społeczności Hive! Jest to kolekcjonerska, wieloosobowa gra karciana, której design przywodzi na myśl symbiozę gier karcianych Pokemon i postaci z World of Warcraft. Gra ma rozwiniętą fabułę opartą na mistycznym świecie. Zbudowana na Hive Blockchain, aby zaoferować szybkie transakcje i pełną przejrzystość.

splinterlands.png

  1. Rabona to menadżer piłkarski, który zdobywa coraz szersze grono zwolenników wśród społeczności.

Rabona.png

  1. D.tube to z kolei zdecentralizowany odpowiednik YouTube. DTube to w pełni zdecentralizowana platforma wideo typu open-source. Filmy mogą być przesyłane za pomocą popularnych zdecentralizowanych technologii, takich jak IPFS, BTFS, czy Skynet, a następnie publikowane na społecznych blockchainach, takich jak Hive, Steem czy Avalon, co pozwala użytkownikom zarabiać krypto-walutowe nagrody za swoje kreacje wideo.

DTube.png

  1. LeoFinance to szereg różnych projektów od własnego interfejsu blogowego (leofinance.io) po zdecentralizowaną giełdę (dex.leofinance.io) czy sklep (shop.steemleo.com)

leofinance.png

W chwili obecnej oficjalnych dapp’s dla blockchain Hive jest ponad 40 dlatego opisałem tylko kilka z nich. Wszystkie inne zdecentralizowane aplikacje znajdziesz na stronie HiveDapps bądź na DappRadar

Skąd biorą się „pieniądze” na platformie?

Hive „płaci” autorom w kryptowalucie Hive oraz Hive Backed Dolars (HBD), gdy na ich wpisy oraz komentarze są oddawane Upvote („Lajki”). Użytkownicy, którzy głosują na posty lub komentarze również otrzymują ułamek tej wypłaty. Wypłata ma miejsce 1 tydzień po publikacji postu lub komentarza. Kwota Steem i SBD wypłacona autorowi lub kuratorowi jest uzależniona od tego, ile Hive Power przeznaczy na ten głos; głos z konta z dużą liczbą Hive Power jest wart więcej.

Każde konto ma nieograniczone prawo do głosowania na wpisy i komentarze jednak każdy następny głos jest słabszy o 2%. Im więcej głosów dziennie oddasz tym mniejsza wartość następnego. Siła głosu odnawia się o około 20% na 24h dlatego warto jest oddawać nie więcej niż 10 głosów o sile 100%. Możemy jednak zmniejszyć siłę naszego głosu do np. 50% za jeden i oddać 20 głosów co też będzie stanowiło 20%, które odnowi się w ciągu 24h.

Peakd Vote.png

Aby „zapłacić” za te wypłaty, kryptowaluta Hive posiada model inflacyjny. Każdego roku całkowita podaż Hive wzrasta o około 9,5% i zmniejsza się o 0,01% co 250,000 bloków (około 0,5% rocznie) aż osiągnie 0,95%. 65% nowych Hive trafia do puli nagród dla producentów treści oraz kuratorów (kuratorem jest osoba oddająca głos), 15% trafia do interesariuszy HP, 10% trafia do świadków (Witnesses) za podpisywanie bloków, 10% trafia do Zdecentralizowanego Funduszu — Ula. Nie ma z góry określonego limitu wartości podaży Hive. Podaż jest zależna od stopy inflacji.

Szczegółowiej o Hive, HBD i Hive Power

Hive oraz Hive Backed Dollars (HBD) mają swoją wartość na rynku kryptowalut. Obecnie jeden Hive jest wart około ~0,88$ w momencie pisania tego tekstu (w szczycie cenowym było to ~3,32$)

Wyceny kryptowalut potrafią być bardzo niestabilne, więc nie polecam się zbytnio podpalać i inwestować wszystkich swoich pieniędzy w Hive. Większość członków Hive raczej nie inwestuje pieniędzy. Piszą artykuły tworzą filmy, po prostu tworzą swój kontent by zarobić więcej Hive. Następnie mogą sprzedać zarobione tokeny, zamieniając je na Bitcoin lub inne krypto, a następnie mogą je zamienić na walutę tradycyjną w danym kraju.

Wynagrodzenie za treść

Za każdym razem, gdy tworzysz nową treść, możesz wybrać sposób otrzymywania płatności. Możesz otrzymać 50% w Hive i 50% w HBD, lub możesz otrzymać całą zapłatę w Hive Power. Dodatkowo na interfejsie PeakD mamy kilka dodatkowych opcji takich jak: Burn (możesz „spalić” swoją nagrodę co jest równoznaczne ze zmniejszeniem obecnej podaży tokenów w sieci) czy Donate Hive fund)

Wyjaśnienie pojęć:

  • Hive: jest jak każda inna krypto-waluta i jest podstawową krypto sieci Hive (oraz innych powiązanych interfejsów). Jest płynny, wymienny i możliwy do przeniesienia. Możesz go kupić i sprzedać na jednej z największych giełd kryptowalut Binance i przechowywać w bezpiecznych portfelach.

  • Hive Backed Dollars (HBD): Dolary Hive są wyceniane w stosunku 1:1 z dolarem amerykańskim, są jednostką stosowaną do reprezentowania krótkoterminowego zadłużenia.

  • Hive Power: jest jak wynik wpływu. Im więcej masz Hive Power, tym więcej zyskasz w sieci. Jest to narzędzie zaprojektowane w celu utrzymania zaangażowania ludzi w projekt w dłuższej perspektywie. Ci, którzy mają duże ilości HP, mają największy wpływ na to, które treści są podnoszone (Up Vote) do góry. Głosy w górę i w dół lub „flagi” od użytkowników posiadających duże ilości HP są warte więcej niż użytkownicy z mniejszą ilością HP. Dodatkowo, około 90% nowego Hive, który jest tworzony, trafia do użytkowników, którzy posiadają dużo HP, co stanowi zachętę dla uczestników do inwestowania swoich dochodów z powrotem do sieci. Jest to jednak najbardziej niepłynny z trzech aktywów. Jeśli chcesz sprzedać swój Hive Power zamieniając go z powrotem na Hive potrzebujesz zrobić „power down”, który trwa 14 tygodni (14 równych wypłat)

hive wallet.png

Zakładamy konto

W zależności od tego, z jakiego interfejsu skorzystamy tak rejestracja konta może się odrobinę od siebie różnić. Ja przeprowadzę Cię przez rejestrację na podstawowym interfejsie Hive.Blog (aczkolwiek pamiętaj, że obojętnie na jakim interfejsie stworzysz konto to i tak będziesz mieć dostęp do każdego interfejsu oraz do zdecentralizowanych aplikacji w ekosystemie Hive).

Ok, to w pierwszej kolejności przechodzimy na stronę https://signup.hive.io/

Następnie wybieramy jedną z 5 obecnie dostępnych opcji, aczkolwiek nas interesują wyłącznie opcje darmowe — ECENCY oraz HIVEONBOARD. Różnica pomiędzy założeniem konta poprzez Ecency a Hiveonboard to sposób weryfikacji konta. Ecency wymaga adresu email a Hiveonboard numeru telefonu.

hive blog rejestracja konta.png

Ze względu na to, że najprawdopodobniej większość użytkowników woli opcję weryfikacji emailem to w tej instrukcji pójdziemy właśnie tym kierunkiem zakładania konta co automatycznie wiąże się z tym, że naszym pierwszym interfejsem, z którym będziemy mieli styczność będzie Ecency, o którym już pokrótce pisałem nieco wyżej (oczywiście jeżeli ktoś zechce zweryfikować konto numerem telefonu to jak najbardziej może to zrobić co wiąże się również z pozostaniem na głównym interfejsie Hive).

Po kliknięciu „Sign up” pod Ecency zostaniemy przeniesieni na stronę https://ecency.com/signup (tak wiem trochę to pokręcone, ale obiecuję, że od teraz będzie z górki).

Uzupełniamy nazwę naszego konta (max 16 znaków), adres email oraz opcjonalnie możemy podać osobę, która was zaprosiła (w tym przypadku jestem to ja i możesz wpisać szymonwsieci). Warto również pamiętać, że na 1 IP można założyć 1 konto.

ecency rejestracja konta.png

Po rejestracji otrzymamy informację o wysłaniu na nasz adres email wiadomości potwierdzającej. Tak więc przechodzimy na naszą skrzynkę i potwierdzamy utworzenie konta.

ksnip_20220128-175710.png

ecency potwierdzenie rejestracji.png

Po zweryfikowaniu naszego nowego konta, na naszą skrzynkę email przyjdzie kolejna wiadomość tym razem będzie w niej nasz login oraz nasze hasło!

Mam konto i co dalej?

Ok, a teraz bardzo istotna rzecz zwłaszcza dla nowych użytkowników sieci blockchain, a mianowicie klucze prywatne (to takie nasze super hasła dostępu, którymi nigdy się z nikim i nigdzie nie dzielimy, ponieważ ich utrata wiąże się z permanentną utratą dostępu do naszego konta/skarbca/portfela)

1 – Bezpieczeństwo

Zaraz po założeniu konta polecam Ci w pierwszej kolejności spisać i dobrze zabezpieczyć swoje klucze do konta i portfela Hive. Aby spisać swoje klucze, potrzebujesz wejść na stronę https://hive.blog/ i zalogować się loginem i hasłem, które zostało przysłane Ci na email (odhacz opcję „Użyj rozszerzenia Hive Keychain”).

Następnie pojawi Ci się możliwość pobrania do pliku PDF swoich wszystkich kluczy. Pobierz je i dobrze przechowuj! Od tego zależy Twój dostęp do konta oraz do potencjalnie zebranych tam środków.

ksnip_20220129-132802.png

download keys.png

hive keys.png

Aby ułatwić sobie logowanie, oraz przechowywanie kluczy prywatnych możesz skorzystać albo z Menadżera haseł Bitwarden, albo pobrać dedykowane narzędzie dla Hive — Hive Keychain

2 – Pierwszy wpis

Następnym krokiem (do którego Cię zachęcam) może być stworzenie wpisu powitalnego pod tagiem #IntroduceYourself, w którym możesz się przedstawić oraz opisać co zamierzasz publikować dla społeczności lub jaki jest Twój pomysł na swoją aktywność. Dzięki temu zabiegowi już na starcie przygody z Hive możesz podbić „level”/rangę swojego konta oraz zebrać pierwszych follow’ersów.

Jeśli jednak nie masz jeszcze pomysłu na swoje introduceyourself to nic straconego! Zapoznaj się ze społecznością i platformą, zobacz jakie treści prezentują inni użytkownicy, jak je tagują, komentuj i zacznij uczestniczyć w życiu polskiej społeczności np. dołączając do zabaw i konkursów lub do ciekawych dyskusji, które są tu prowadzone niemal na każdy temat.

Podstawowym tagiem polskiej społeczności, którego możesz użyć jest Polish a każde inne tagi tematyczne mają przedrostek pl np. pl-blog, pl-kryptowaluty, pl-sport, itp. (wyjątkiem jest tag reakcja, który jest tagiem politycznym)

Poniżej lista najpopularniejszych tagów używanych przez polską społeczność Hive. Pamiętaj, że Ty również możesz zapoczątkować nowy tag, pod którym będą dodawane jakieś wpisy tematyczne.

  • Polish
  • Pl-Blog
  • pl-travelfeed
  • pl-hive
  • pl-fotografia
  • pl-kbk
  • pl-artykuly
  • reakcja
  • pl-emocjonalnie
  • pl-historia
  • pl-zycie
  • pl-natura
  • pl-sztuka
  • pl-wolt
  • pl-filmy
  • pl-kuchnia
  • pl-ogrod
  • pl-tradycja
  • pl-sport
  • pl-muzyka
  • pl-ksiazki
  • pl-drewno
  • pl-zdrowie
  • pl-recenzja
  • pl-spolecznosc
  • pl-ksiazka
  • pl-zwierzeta
  • pl-konkurs
  • pl-literatura
  • pl-architektura
  • pl-gory
  • pl-gry
  • pl-actifit
  • pl-kultura
  • pl-news
  • pl-music
  • pl-kryptowaluty
  • pl-art

3 – Dbaj o reputację!

Każde konto posiada wskaźnik reputacji rozpoczynający się od 25, który ja nazywam levelem konta. Możemy uznać, ze czym wyższy level reputacji naszego konta tym jesteśmy bardziej zaufanym lub docenionym przez społeczność użytkownikiem. Ponadto jest to narzędzie, które uniemożliwia użytkownikom o niskiej reputacji działać na szkodę innych użytkowników.

ksnip_20220129-141657.png

Najlepszym sposobem na zwiększenie swojej reputacji jest otrzymywanie głosów od innych użytkowników o wysokiej reputacji oraz od użytkowników o sporej sile Hive Power

Możemy to osiągnąć publikując posty wysokiej jakości mający ciekawy i wartościowy kontent (dla każdego coś się znajdzie 😉 ) Bierz udział w dyskusjach (możesz uzyskać dodatkowe nagrody i punkty reputacji za komentarze). Zwiększ liczbę obserwujących, którzy regularnie będą nagradzać Twoje treści.

Hive dobry dla Twojego biznesu i marketingu

Jeśli już korzystasz z sieci społecznościowych w ramach swojej strategii marketingowej to Hive może się okazać świetnym miejscem dla Ciebie i Twojego biznesu.

Na platformie znajdziesz działy na każdy temat a jeśli nie ma jeszcze działu z Twojej dziedziny to nic nie stoi Ci na przeszkodzie właśnie go stworzyć. Pozwoli Ci to też lepiej się pozycjonować w internecie, a to jest w dzisiejszych czasach na wagę złota dla przedsiębiorców promujących się w sieci. Celem korzystania z serwisów społecznościowych jest zwiększenie liczby odbiorców i zaangażowania, by ostatecznie przekształcić to zaangażowanie odbiorców w sprzedaż. Hive zasadniczo podąża za tym samym planem, ale z różnymi motywatorami.

Na innych platformach społecznościowych możesz pisać o wszystkim w imieniu swojej marki/biznesu: informacje o produktach, artykuły tematyczne, poradniki, lifestyle itp. Ale na Hive kluczem jest wartość. Ponieważ istnieje nagroda pieniężna, użytkownicy są bardziej selektywni w stosunku do treści, które nagradzają swoim głosem.

Na dzień dzisiejszy mało kto może utrzymać się z samego blogowania na Hive jednak jeśli będziesz regularnie dzielić się wartościową treścią i zaangażujesz użytkowników w swoje działania to z czasem zaczniesz widzieć coraz lepsze rezultaty czego życzę Ci z całego serca <3

Czy Hive może być opłacalny?

Istnieje wiele okazji do zdobywania nagród dzięki uczestnictwu w sieci Hive. Nagradzanie osób za tworzenie i opiekowanie się treściami, które stanowią wartość dla społeczności, jest rdzeniem Hive. Biorąc to pod uwagę, nowi użytkownicy powinni mieć realistyczne oczekiwania: rzadko zdarza się, aby osoba po raz pierwszy stała się „wirusowa” i otrzymała ogromną nagrodę (choć można sobie ułatwić start dzięki jednorazowemu introduceyourself, o czym pisałem trochę wyżej)

Ponieważ Hive używa systemu głosowania, aby nadawać priorytet treściom o wysokiej jakości, istnieje silna motywacja do dostarczenia przez uczestników wysokiej jakości treści. Choć z czasem okazuje się, że powstaje coraz więcej interfejsów, które umożliwiają zdobywanie Hive w łatwiejszy sposób wrzucając przykładowo memy. Nie mniej jeśli nie będzie chętnych do oddania głosów na Twoje treści nie zyskasz nic. Działa to niestety również w drugą stronę i treści wysokiej jakości mogą nie zarobić zbyt wiele.

Zgromadzenie Hive Power (HP) to kolejny sposób na zwiększenie wpływów i dochodów w sieci Hive. Im więcej zainwestujesz w platformę, tym większy wpływ na przebicie i zarobek, co z kolei daje Ci dodatkową możliwość zdobywania nagród.

Mam nadzieję, że przybliżyłem Ci, jak działa Hive.Blog

Pamiętaj, że reputacja jest kluczowym czynnikiem, który odzwierciedla Twoje zachowanie oraz jak członkowie społeczności oceniają twoją pracę. To tak jak w prawdziwym życiu, posiadanie wysokiego poziomu reputacji to ciężka praca i długa trasa do przejścia. Pamiętać również trzeba, że zrujnowanie dobrej reputacji może być bardzo szybkie a wtedy trudniej ją odbudować.